banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Kuzey Amerika'nın bazı bölgeleri, Batı Avrupa, Orta Doğu, Pasifik Adaları, Avusturalya ve Çin'deki obezite oranlarında 1980'den bu yana 3 kattan fazla artış olmuştur. (WHO World Health Report, 2002)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Konu Oku

Ana Sayfa 
Tüm Konular

 Genel Anatomi


Konu Başlıkları:

  1. Genel Anatomi
  2. Kalbin İletim Sistemi
  3. Kalbin Atardamarları
  4. Kalp Kapakları

Kalp, göğüs ön duvarı arkasında, orta kısımda, iki akciğer arasında yer alır*. Kas dokusundan oluşmuştur. Temel işi kanı pompalamak olan hayati bir organdır.

Kalbin Önden Görünüşü

Kalbin ön taraftan görünümü

Kalbin İçerden Görünümü

Kalbin ön taraftan görünümü; sol ventrikül (karıncık), sağ ventrikül (sağ karıncık) ve sağ atriumun (sağ kulakçık) ön kısımları çıkarıldıktan sonra

Kalp, sağda ve solda birer kulakçık (atrium) ve karıncık (ventrikül) olmak üzere dört boşluktan oluşur. Sağdaki kulakçık ve karıncığı triküspit (3 yaprakçıklı) kapak; soldaki kulakçık ve karıncığı ise mitral (2 yaprakçıklı) kapak ayırır.

Kalbin sol karıncığının bitimi ile kalpten çıkan ve insanın en büyük atardamarı olan aort damarının başlangıcı arasında aort kapağı vardır. Benzer olarak pulmoner kapak, sağ karıncık ile pulmoner damar arasındadır.

Kalbin sağ kulakçığına; tüm vücuttan gelen, oksijeni dokular ve organlar tarafından kullanılmış olan kanı toplayan damarlar (vena cava inferior ve vena cava superior) açılır. Bu kan sağ ventrikül aracılığı ile, oksijenlenmek için akciğer atardamarına (pulmoner arter) atılır. Akciğerlerde oksijenlenen kan, 4 adet akciğer toplar damarları (pulmoner venler) ile sol kulakçığa döner oradan da sol karıncığı geçerek aort damarları ile tüm vücuda pompalanır (ayrıca bakınız: kan dolaşımı)

Kalbin dış yüzünü perikard denilen çepeçevre bir zar kaplar. Bu zar ile kalp arasında, kalbin çalışırken rahat hareket edebilmesi için çok az miktarda kayganlaştırıcı sıvı bulunur. Bazı hastalıklarda bu zar iltihaplanabilir (perikardit) veya zar ile kalbin arasına sıvı dolabilir (perikard effüzyonu), sıvı çok fazla olursa yaşamı tehdit edebilir (kalp tamponadı).

*Aslında kalp, çoğu kimsenin sandığı gibi sol tarafta değildir, göğüs kafesinin tam olarak ortasında bulunur. Kalp atımının hissedildiği yer olan, sol karıncığın uç tarafı (sol ventrikül apeksi) solda  -tam olarak sol meme altında- hissedildiği için yanlış olarak soldaymış gibi algılanır.

Kalbin iletim sistemi »


Bu oksijen 28.2.2005 tarihinde eklenmiş ve 151604 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin