banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Kuzey Amerika'nın bazı bölgeleri, Batı Avrupa, Orta Doğu, Pasifik Adaları, Avusturalya ve Çin'deki obezite oranlarında 1980'den bu yana 3 kattan fazla artış olmuştur. (WHO World Health Report, 2002)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Haber Oku

Ana Sayfa 
Tüm Haberler

 Doğal bir ilaç: nar suyu

 

Milattan binlerce yıl önce sağlıklı olduğu bilinen nar suyu sağlıklı içecekler sınıfındaki yerini koruyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar onun haklı şöhretini pekiştirdi. Nar suyunda, portakal ve şarap gibi antioksidanlardan zengin bir çok şeyden daha fazla miktarda (özellikle polifenol) antioksidan bulunuyor. Çeşitli çalışmalar, onun farklı alanlarda sağlık içeceği olduğunu ortaya koydu.

Bu çalışmalardan biri, beyne giden kan damarlarındaki (karotis arter) iyileştirici etkisi üzerine. Çalışma, karotis arterlerinde oldukça önemli (%70-90 arası) darlık bulunan 15 hastanın 10'una her gün 1 bardak (250 ml) nar suyu verilmiş. Diğer 5 tanesi de kontrol grubu olarak kullanılmış. 1 yılın sonunda nar suyu içenlerin darlığı oluşturan yapılarında anlamlı bir gerileme görülmüş.

Yine bir başka çalışmada 45 kalp damar hastası incelenmiş. Günlük 240 ml nar suyu verilen hastaların 3 ay sonra yapılan tetkiklerde hasta olan kan damarlarındaki kan akışının daha iyi olduğu bulunmuş.

Yapılan çok çeşitli çalışmalarda da ayrıca özellikle prostat kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinden koruyucu etkisi olduğu veya kanserin gidişini yavaşlatıcı etkisi olduğu yolunda sonuçlar alınmış.

Yapılan çalışmalar küçük olmakla birlikte nar suyunun ateroskleroza (damar sertiği) ve bazı kanser türlerine karşı doğal bir ilaç olma yolunda ümit veriyor.

Nar suyunu, taze meyveden sıkıp elde edebileceğiz gibi hazır olarak da alabilirsiniz (elbetteki suyunu sıkmadan da tanesiyle yemek de mümkün). Hazır olarak alınırsa dikkat edilecek nokta, etiketinde %100 doğal nar suyu yazması ve içine ayrıca şeker katılmamış olması. İlave şeker eklenmiş olması, vücuda gereksiz yere kalori girmesini sağlayarak yararlığını azaltacaktır.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15158307
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16818701

 

Bu haber 14.6.2016 tarihinde eklenmiş ve 8695 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin